ایجاد اهداف واقع بینانه ازجمله راههای مقابله با خلق منفی است

31 فروردين 1398
کارشناس بهداشت روان مرکز بهداشت شهرستان بوشهر خلق منفی را از جمله عوامل افسردگی دانست و گفت: راههای مقابله با خلق منفی، شناسایی این افکار و ایجاد اهداف واقع بینانه است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، در کارگاه آموزشی اختلالات روانپزشکی و روابط، مرضیه رویین‌تن اظهار داشت: بیماری افسردگی علائم متعددی دارد که می‌تواند بر تمامی ابعاد زندگی تأثیرگذار باشد و عواملی مانند تأثیر افسردگی بر احساسات شخص، علائم و نشانه‌های غمگین بودن، اضطراب، نگرانی، دلواپسی، احساس گناه، خشم و عصبانیت، نوسان خلقی، احساس درماندگی، بی‌تفاوتی و احساس ناامیدی از علائم این بیماری به شمار می‌آید.
وی تأثیر افسردگی بر وضعیت جسمی شخص را شامل علائمی همچون یبوست، کاهش تدریجی میل جنسی، تغییر در عادت ماهانه در خانم‌ها و افزایش یا کاهش خواب، اشتها و وزن دانست.
رویین‌تن افسردگی بر رفتار شخص را تأثیرگذار خواند و افزود: گریه کردن بدون دلیل خاص یا با کمترین دلیل، کناره‌گیری از دیگران و انزوا، عدم مدیریت خشم، نداشتن هدف و انگیزه، عدم توجه به آراستگی، لذت نبردن از آنچه پیش از آن مورد علاقه بوده، مصرف بی‌رویه دارو، خستگی و نداشتن انرژی، مشکل در تمرکز و حافظه و مشکل در تصمیم‌گیری را از این عوامل است.
کارشناس بهداشت روان مرکز بهداشت شهرستان بوشهر،با اشاره به اینکه تأثیر افسردگی بر افکار و باورهای شخص دارای علائم و نشانه‌هایی است، تصریح کرد: اعتقاد به اینکه یک فرد شکست خورده است و هیچ موفقیتی در زندگی نداشته، انتقاد منفی از خود، ناامیدی، درماندگی و اعتقاد به اینکه موجودی بی‌ارزش است و به هیچ دردی نمی‌خورد از جمله این علائم است.
وی بیان داشت: علائم افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و هرقدر تعداد این علائم در فرد بیشتر و شدیدتر باشد شدت افسردگی نیز بیشتر است.
مرضیه رویین‌تن از دیگر راههای مبارزه با خلق منفی را تغییر در طرز فکر، بررسی خطاهای شناختی، بررسی دلایل و شواهد بروز خلق منفی، ادامه زندگی با هدف و انگیزه، ایجاد اهداف واقع بینانه، تحرک بدنی و استفاده از کارهای لذت‌بخش روزانه  ذکر کرد.
کارگاه آموزشی اختلالات روانپزشکی و روابط موثرکه با هدف مهارت مقابله و توانمندسازی در زمینه خلق منفی در                                                           آموزشکده الزهرا (س) تشکیل شد.
انتهای پیام/ ا.س- 3000
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
خلق.منفی     کارشناس.بهداشت.روان     مرکز.بهداشت.شهرستان.بوشهر     راههای.مقابله    

تاریخ بروز رسانی:   31 فروردين 1398

تعداد بازدید:   ۴۲

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >