حقایقی پنهان در مورد نوشابه‌های انرژی‌زا

19 مهر 1396
کارشناس مواد غذایی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم عنوان داشت: نوشابه‌ی انرژی‌زا همان‌طور كه از اسمش پیداست، باید به شما انرژی مضاعف بدهد، اما دقت در اجزای تشکیل‌دهنده آن حقایق دیگری را هم آشكار می‌كند.

مهندس امین پناهیان اضافه کرد: نوشابه‌های انرژی‌زا نسبت به نوشابه‌های دیگر کالری بیشتری دارد و طبیعتاً وقتی کسی این نوشابه‌ها را مصرف می‌کند، به ازای هر میلی‌لیتر یا هر واحد حجمی که از این نوشابه می‌خورد در مقایسه با دیگر نوشابه‌ها کالری بیشتری دریافت می‌کند و تفاوت عمده این نوشیدنی‌ها با بقیه نیز همین نکته است.
 وی افزود: این نوشابه‌ها‌ گرچه حاوی انرژی است اما  به‌طور خاص از كافئین و شكر تشکیل‌شده‌ است و درواقع این انرژی به بدترین شكل موجود برای افراد تولید می‌شود.
مهندس پناهیان اظهار داشت: یك قوطی نوشابه‌ انرژی‌زا معمولاً 80 میلی‌گرم كافئین (دقیقاً به‌اندازه كافئین موجود در یك فنجان قهوه) دارد كه بسیار زیاد است، درحالی‌که یك قوطی نوشابه گازدار به‌طور متوسط 18 تا 48 میلی‌گرم كافئین دارد.
وی خاطرنشان کرد: نوشابه‌های ورزشي SPORT DRINKS حاوي الکترولیت‌ها، قندها، آب و ساير مواد مغذي ايزوتونيك (با نسبت مشابه در سطح خون بدن) می‌باشند كه جهت جايگزين نمودن آب، الکترولیت‌ها و مواد مغذي ازدست‌رفته ورزشكاران توليد می‌شوند اما قوطي نوشابه‌های انرژی‌زا عمدتاً از كافئين، تائورين و قندها پرشده‌اند.
کارشناس مواد غذایی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم عنوان داشت: اختلال در الکترولیت‌های بدن، بی‌نظمی ضربان قلب، افزايش فشارخون، افزايش ضربان قلب (حتي تپش قلب)، کم‌آبی بدن و بی‌خوابی می‌توانند اثرات کوتاه‌مدت مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا باشد.
مهندس پناهیان افزود: توجه داشته باشيد كه همواره تبليغ اينگونه فرآورده‌ها با چاشني اغراق و بزرگنمايي همراه می‌باشد و مسلماً اين نوشابه‌ها به شما بال نخواهند داد، همچنين بر اساس پژوهش‌های به‌عمل‌آمده افزايش انرژي به دنبال مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا تا حدود زيادي نيز جنبه رواني دارد يعني اين نوشابه‌ها به‌عنوان يك دارونما عمل كرده و احساس افزايش انرژي را به مصرف‌کنندگان القا می‌کنند.
این کارشناس مواد غذایی عنوان داشت: افرادی که دچار اختلالات متابولیکی و سوخت‌وساز بدن هستند، مانند مبتلایان به دیابت، چربی خون و نیز کسانی که مشکلات کبدی دارند، به‌طورجدی باید از مصرف این نوشابه‌ها پرهیز کنند و سایر افراد هم نباید بیش‌ازحد از این نوشابه‌ها استفاده کنند.
وی تأکید کرد: مصرف این نوشابه‌ها در کودکان باید به حداقل ممکن رسانیده شود چراکه مصرف بیش‌ازحد آن باعث اختلالات تغذیه‌ای و ایجاد مشکل در سیستم متابولیسم بدن می‌گردد.
انتهای پیام/ ا.پ 3020

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
نوشابه‌های.انرژی‌زا     مهندس.امین.پناهیان     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.جم        

تاریخ بروز رسانی:   19 مهر 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >