هنگام خانه‌تکانی عید مراقب آلرژی باشید

26 اسفند 1396
مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: هنگام خانه‌تکانی عید مراقب آلرژی باشید.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دکتر راضیه حاجیونی در این خصوص افزود: گاهی بی‌توجهی در نحوه استفاده از مواد شوینده به‌خصوص در میان زنان و کودکان، باعث در معرض خطر قرار گرفتن و ایجاد واکنش‌های آلرژیک و حساسیتی در دستگاه تنفسی، پوست و چشم می‌گردد.
مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در روزهای پایانی سال، اکثر خانواده‌ها به فکر تمیز کردن، شست شو و خانه‌تکانی هستند؛ اما گاهی بی‌توجهی در نحوه استفاده از مواد شوینده به‌خصوص در میان زنان و کودکان، باعث در معرض خطر قرار گرفتن و ایجاد واکنش‌های آلرژیک و حساسیتی در دستگاه تنفسی، پوست و چشم می‌گردد.
وی تصریح کرد: آلرژی یا حساسیت، واکنش زیاد سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل مختلف است.
دکتر راضیه حاجیونی اضافه کرد:‌کسانی که دچار حساسیت هستند، دارای سیستم ایمنی‌ای هستند که نسبت به مواد ظاهراً سالم موجود در محل زندگیشان، واکنش بیش‌ازحد معمول نشان می‌دهند و همچنین بعضی وقت‌ها دیده‌شده که افراد به یک و یا همزمان به چند ماده حساسیت دارند.
وی بابیان اینکه علایم حساسیت نیز در افراد متفاوت بوده و در قسمت‌های مختلف بدن دیده می‌شود گفت:‌ گاهی ماده سمی از راه دستگاه تنفسی و به هنگام نفس کشیدن وارد بدن شده و موجب بروز علائم آلرژى در ریه‌ها می‌شود که به‌صورت تنگى نفس (آسم)، سرفه و آبریزش شدید از چشم و بینی و عطسه‌های ممتد دیده می‌شود.
شوینده‌های خانگی را باهم مخلوط نکنید!
این مسئول بهداشتی هشدار داد:‌ گاهی به‌اشتباه تصور می‌شود مخلوط کردن شوینده‌های مختلف خانگی باهم، نتایج بهتری در تمیزکاری خانه و وسایل به دست می‌آید درحالی‌که مخلوط کردن مواد می‌تواند بسیار خطرناک باشد، چون ترکیب آن‌ها موجب واکنش‌های شیمیایی غیرمنتظره‌ای شده که می‌تواند برای سلامت شما بسیار مضر باشد.
وی یکی دیگر از علت آلرژی‌ها را استنشاق گازهای شیمیایی گوناگون مانند کلر، آمونیاک، اسپری حشره‌کش و یا سموم دفع آفات نباتی و بخار متصاعد شده از ترکیب جوهر نمک و وایتکس دانست و گفت: انواع این ترکیب‌های خطرناک مانند ترکیب مایع سفیدکننده بعلاوه آمونیاک، مایع سفیدکننده (وایتکس) علاوه الکل، مایع سفیدکننده علاوه سرکه، مایع سفیدکننده علاوه انواع مواد تمیزکننده و یا جوش‌شیرین علاوه سرکه می‌توان نام برد.
دکتر حاجیونی، حساسیت پوستی را یکی دیگر از حساسیت شایع دانست و گفت: تماس با مواد شوینده از جمله پودرهای لباس‌شویی، مایع ظرف‌شویی و مواد سفید‌کننده، از مهم‌ترین دلایل بروز حساسیت پوست است زیرا این مواد رطوبت و چربی سطح پوست را از بین می‌برند.
وی نشانه‌های حساسیت پوستی را اینگونه عنوان کرد: التهاب، قرمز شدن و خارش شدید، تاول یا دانه‌های قرمز ترشح‌دار، پوسته‌پوسته شدن، ترک‌خوردگی و فلس‌مانند شدن پوست.
دکتر حاجیونی در پایان توصیه‌هایی رو مطرح و توصیه کرد کسانی که در حال خانه‌تکانی هستند این توصیه‌ها جدی بگیرند:‌
1-    هنگام کار از دستکش استفاده کنید ولی گاهی ماده لاتکس دستکش هم باعث حساسیت می‌شود، پس بهتر است زیر دستکش از یک دستکش نخی استفاده گردد.
2-    نباید دستکش پلاستیکی به مدت طولانی در دست بماند، چون گرما و تعریق دست داخل آن موجب حساسیت به این مواد می‌شود.
3-    در صورت بروز حساسیت، ناحیه‌ی درگیر را با آب سرد و صابون غیر عطری بشویید. اگر ماده‌ی محرک روغنی است، از الکل برای پاک کردن آن استفاده کنید. پوستتان را مرطوب نگه‌دارید و لباس‌های نخی و گشاد بپوشید.
4-    هرگز مواد شوینده را با آب داغ مخلوط نکنید.
5-    استفاده از انواع جرم‌گیرها و سفیدکننده‌ها برای زنان باردار مخصوصاً در سه‌ماهه اول بارداری و ماه‌های آخر ممنوع است و سلامتی جنین آنان را به خطر می‌اندازد.
6-    هنگام کار با مواد شوینده نهایت دقت را داشته باشید و در صورت ایجاد هرگونه سرفه و یا تنگی نفس در معرض هوای آزاد و خنک قرارگرفته و یا در صورت تماس پوستی با این مواد با آب فراوان آن ناحیه را شست شو دهید.
7-    هنگام استفاده از این مواد شوینده از ماسک یا پارچه مرطوب برای پوشاندن بینی و دهان خود استفاده کرده و از بکار بردن آن در مکان فاقد تهویه مناسب خودداری کنید.
8-    بهترین اقدام برای مسمومیت‌های تنفسی خروج سریع فرد از مکان سربسته و انتقال به فضای باز و استفاده از هوای آزاد، شل کردن لباس‌های شخص مصدوم و تماس با اورژانس یا انتقال مصدوم به مراکز درمانی جهت تجویز اکسیژن و داروهای موردنیاز است.
9-    نوشیدن مایعات فراوان باعث رقیق شدن ترشحات تنفسی شده و عامل حساسیت‌زا اثر کمتری بر بدن می‌گذارد.


انتهای پیام/ م.ب 2020

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
آلرژی     خانه.تکانی     معاونت.بهداشتی     دکتر.راضیه.حاجیونی    

تاریخ بروز رسانی:   26 اسفند 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >