کارشناس مواد آرایشی بهداشتی شبکه بهداشت جم:
استفاده مداوم از رنگ مو باعث سفید شدن مو و افزایش ریسک ابتلا به سرطان می‌شود

21 شهريور 1396
کارشناس مواد آرایشی بهداشتی شبکه بهداشت جم گفت: استفاده مداوم از رنگ مو باعث سفید شدن مو و افزایش ریسک ابتلا به سرطان می‌شود.

مهندس امین پناهیان عنوان داشت: عوامل متعددی در سفید شدن مو نقش دارند که یکی از این عوامل، کمبود ویتامین‌هایی مانند ویتامین‌های گروه B، روی و سلنیوم می‌باشد که در سفید شدن مو بسیار مؤثر هستند و همچنین تغذیه نادرست نیز می‌تواند از عوامل مؤثر در سفید شدن مو باشد.
وی تصریح کرد: هر عاملی که باعث شود ساختار مو از حالت طبیعی خارج شود، برای موها ضرر تلقی می‌گردد و به همین دلیل باید تا حد امکان از مواد شیمیایی به‌ویژه فر کردن و رنگ کردن کمتر استفاده شود.
این کارشناس مواد آرایشی بهداشتی عنوان داشت: رنگ کردن موها در دوران بارداری ممنوع بوده، زیرا که مواد شیمیایی از طریق پوست سر وارد خون می‌شوند و ازآنجایی‌که سه‌ماهه اول بارداری، زمان شکل‌گیری جنین بوده و در این زمان جنین بسیار حساس و آسیب‌پذیر است استفاده از رنگ مو می‌تواند منجر به سقط‌جنین گردد.
وی اظهار داشت: هرچند که برخی از عوامل سرطان‌زا از رنگ موهای موجود در بازار حذف‌شده‌اند ولی مطالعات نشان داده است کسانی که به‌صورت مداوم موهایشان را رنگ می‌کنند، بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان لیمفوما قرار دارند و به همین دلیل افرادی که در معرض خطر استفاده مداوم از رنگ مو هستند (ازجمله آرایشگران) می‌بایست جهت اطمینان گاه‌گاهی بدن خود را چک نمایند.
مهندس پناهیان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه رنگ مو از مواد شیمیایی ساخته‌شده و این مواد از طریق پوست سر جذب و وارد خون می‌شوند بنابراین استفاده از این مواد شیمیایی، خطر ابتلا به سرطان‌های سینه و مثانه را افزایش می‌دهد.
وی تصریح کرد: ایجاد حساسیت، خارش، قرمزی پوست سر و التهاب ازجمله مخاطرات ناشی از استفاده از رنگ مو می‌باشد که به دلیل وجود ماده‌ای به نام پارافنیلین دیامین است.
مهندس پناهیان افزود: برخلاف تصور رایج، رنگ موهای تیره دارای اثرات مخرب بیشتری هستند و نسبت به رنگ موهای روشن ریسک ابتلا به سرطان‌ها را بیشتر افزایش می‌دهند.
کارشناس مواد آرایشی بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم عنوان داشت: گرچه نمی‌توان افراد را از رنگ کردن موهای خود بازداشت ولی می‌شود به‌طور اصولی و درست با استفاده از رنگ‌های طبیعی گیاهی و با ایجاد فاصله زیاد بین دفعات استفاده از رنگ مو شیمیایی، از اثرات مخرب آن کاست.

انتهای پیام/ ا.پ 3020

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
رنگ.مو     مهندس.امین.پناهیان     فرهنگ.سلامت     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.جم        

تاریخ بروز رسانی:   21 شهريور 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >