اجرای طرح مکمل یاری در مدارس دختران و پسرانه شهرستان دشتستان

22 مهر 1396
کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان از اجرای طرح مکمل یاری در مدارس دختران و پسرانه شهرستان دشتستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، حمیرا دهقانی گفت: 7 درصد از زنان استان بوشهر دچار کم‌خونی فقر آهن،16 درصد زنان دچار کمبود فریتین و 21 درصد زنان دچار کمبود هموگلوبین هستند و از عوارض عمده کمبود آهن و کم‌خونی فقر آهن نیز می‌توان به کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی، خستگی، زودرس، ضعف و سرگیجه، کاهش توان کاری و مقاومت بدن و افزایش احتمال ابتلا به بیماری اشاره کرد.
وی با اشاره به اینکه ریزمغذی‌ها، املاح و ویتامین‌ها بخصوص آهن و ویتامین D که در کشور ما برای گروه‌های در معرض خطر خصوصاً نوجوانان بسیار مهم است افزود: تنوع و تعادل از اصول تغذیه سالم و صحیح می‌باشد و داشتن تغذیه ناسالم می‌تواند به‌عنوان عامل خطر در ایجاد بیماری‌های (قلبی-عروقی-دیابت-پوکی استخوان و...) باشد.
دهقانی در خصوص ویتامین D گفت: کمبود ویتامین D باعث پوکی و نرمی استخوان، راشیتیسم و کاهش سطح ایمنی بدن می‌گردد؛ و امروزه نقش ویتامین D پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر ازجمله دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، انواع سرطان‌ها بیماری ام اس ثابت‌شده است به همین دلیل این دو برنامه در راستای کاهش شیوع کمبود آهن و کم‌خونی فقر آهن در دختران نوجوان و کاهش شیوع کمبود ویتامین D در دختران و پسران اجرا می‌گردد.
وی تصریح کرد: با اجرای این طرح در شهرستان دشتستان، 9 هزار و 650 نفر دانش‌آموز دختر در 86 مدرسه دخترانه تحت پوشش برنامه مکمل یاری با قرص فرفولیک قرار می‌گیرند که به‌صورت هفتگی به مدت چهار ماه (شانزده هفته در سال) از این قرص استفاده می‌نمایند.
کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان خاطرنشان کرد: 155 هزار عدد قرص فرفولیک و 178 هزار قرص ویتامین D از سوی شبکه بهداشت و درمان شهرستان تهیه و در اختیار آموزش‌وپرورش مناطق قرار گرفت.
گفتنی است این مراسم به‌صورت نمادین در دو مدرسه متوسطه اول و دوم دخترانه شهر شبانکاره و سعدآباد با حضور رییس اداره آموزش‌وپرورش و کارشناسان آن ادارات، سرپرست و کارشناسان مراکز خدمات جامع سلامت شبانکاره و سعدآباد و کارشناس مسئول واحد تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان برگزار شد.
انتهای پیام/ س.غ 3030

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
مکمل.یاری     کارشناس.تغذیه     حمیرا.دهقانی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   22 مهر 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >