متخصص بیماری‌های داخلی:
مشکلات کوچک کلیوی امکان نارسایی کلیه‌ها را به همراه دارند

16 آبان 1396
متخصص بیماری‌های داخلی بیمارستان توحید جم گفت: مشکلات کوچک کلیه‌ها در صورت بی‌توجهی و عدم مراجعه به پزشک، می‌تواند به نارسایی کلیه منجر گردد.

دکتر عبدالحامد کیان در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: بسیاری از افراد به بیماری‌های مزمن کلیوی مبتلا هستند اما از این وضعیت خبر ندارند.
دکتر کیان افزود: نشانه‌های اولیه بیماری‌های کلیه، بسیار جزئی و کم‌اهمیت به نظر می‌رسند و به همین دلیل ممکن است افراد چندین سال با این نشانه‌ها زندگی کنند و شکایتی هم نداشته باشند.
وی بابیان اینکه چنانچه مشکلی در کارکرد کلیه‌ها صورت پذیرد، اولین نشانه‌های آن در وضعیت ادرار مشخص می‌شود اضافه نمود: دفعات مکرر ادرار در شب، مشاهده ادرار کف‌آلود و رنگ‌پریده، ادرار همراه با سوزش، ادرار تیره‌رنگ، دفع ادرار به همراه خون، احساس درد و فشار به هنگام ادرار کردن از علائم وجود مشکلات کلیوی است.
دکتر کیان افزود: عدم کارکرد صحیح کلیه‌ها، منجر به جمع شدن مایعات در بدن و بروز ورم در نقاطی مانند پاها، مچ دست، شکم و حتی صورت می‌شود که با درد همراه است.
این پزشک متخصص اضافه نمود: کلیه سالم، هورمونی به نام اریتروپوئیتین تولید می‌کند که عامل حمل اکسیژن توسط گلبول های قرمز خون است.
وی خاطرنشان کرد: اگر کلیه از کار بیفتد، تولید هورمون اریتروپوئیتین نیز متوقف خواهد شد و این مسئله منجر به کاهش میزان اکسیژن در گلبول‌های خون، سلول‌های مغز و ماهیچه‌های بدن می‌شود و  خستگی نتیجه کمبود اکسیژن در سلول‌های بدن است.
وی همچنین، تنگی نفس، حس کردن طعم آهن در دهان و یا نفسی آغشته به بوی آمونیاک، کاهش اشتها و کاهش وزن، سرگیجه و عدم تمرکز را از دیگر نشانه‌های وجود مشکلات کلیوی عنوان کرد.
دکتر کیان تأکید کرد: رژیم غذایی مناسب به همراه مصرف مایعات کافی و انجام آزمایش‌های منظم دوره‌ای بدن و مراجعه به‌موقع به متخصص در صورت وجود مشکلات کلیوی، می‌تواند در پیشگیری از مشکلات حاد کلیوی جلوگیری نماید.

انتهای پیام/ ا.پ- 3020
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
مشکلات.کلیوی     متخصص.داخلی     دکتر.عبدالحامد.کیان     بیمارستان.توحید     شهرستان.جم    

تاریخ بروز رسانی:   16 آبان 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >