بیشترین هزینه‌های دیابت صرف درمان عوارض آن می‌شود

30 آبان 1396
کارشناس سلامت مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: بیشترین هزینه‌های دیابت صرف درمان عوارض آن می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، امینه پرویزی در جلسه آموزش پیشگیری از بیماری دیابت در خانه فرهنگ و هنر عالی آباد شهر بوشهر افزود: در صورت کنترل نامطلوب بیماری دیابت عوارضی همچون فشارخون، درگیری عروق مغز، صدمات کلیوی، چشمی، عصبی و قطع اندام‌های حرکتی به همراه دارد.
وی تصریح کرد: فرد دیابتی شانس بیشتری برای ابتلا به اختلال چربی خون و فشارخون بالا را دارد و تغییرات ناشی از بالا رفتن سطح خون باعث رسوبات چربی خون و ایجاد لخته می‌شود که ممکن است به حمله قلبی یا سکته مغزی منجر شود.
این کارشناس اضافه کرد: خوشبختانه با ترویج " شیوه زندگی سالم " شامل تغذیه سالم، ورزش مطلوب، عدم مصرف دخانیات، الکل و مواد مخدر، حفظ وزن مطلوب و دوری از استرس می‌توان از موارد ابتلا به دیابت پیشگیری کرد زیرا با حفظ فشارخون و چربی خون در محدوده طبیعی خطر، ایجاد عوارض دیابت در افراد دیابتی کاهش می‌یابد.
کارشناس سلامت مرکز بهداشت شهرستان بوشهر افزود: در حال حاضر در تمام مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌ها غربالگری، آزمایش‌های قند و چربی به‌صورت رایگان صورت می‌گیرد.
وی تصریح کرد: در این غربالگری در صورت داشتن ریسک خطر بالای سکته‌های قلبی و مغزی طی ده سال آینده برای فرد «30 درصد و بیشتر» کارت خطر سنجی قرمز و ریسک خطر «20 تا 29 درصد» کارت خطر سنجی نارنجی و در افراد با ریسک خطر «10 تا 19 درصد» کارت زرد داده می‌شود.
امینه پرویزی اظهار داشت: این کارت‌ها به همراه توزیع کتاب راهنمای خودمراقبتی خطرسنجی توزیع می‌گردد که می‌تواند برای تسلط فرد در پیشگیری از عوارض دیابت و خودمراقبتی مفید باشد.
در راستای هفته ملی دیابت، جلسه آموزش پیشگیری از بیماری دیابت با شعار " دیابت و زنان: حق ما داشتن آینده‌ای سالم " در خانه فرهنگ و هنر عالی آباد توسط کارشناس سلامت مرکز بهداشت شهرستان بوشهر برای بیش از 100 نفر از بانوان برگزار شد.

انتهای پیام/ ا.س- 3000
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
دیابت     فرهنگ.سلامت     امینه.پرویزی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   30 آبان 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >