کارشناس مواد غذایی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم:
استفاده از مواد نیروزای غیرمجاز در ورزش بدن‌سازی، بسیار بالا و نگران‌کننده است

6 دی 1396
کارشناس مواد غذایی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم عنوان داشت: میزان استفاده از مواد نیروزای غیرمجاز در ورزش بدن‌سازی بسیار بالا و نگران‌کننده می‌باشد تا حدی که سن مصرف این مواد نیروزا به نوجوانان 12 الی 13 ساله رسیده است.

مهندس امین پناهیان افزود: دلیل گرایش این افراد را باید در هدف این افراد از ورزش کردن جستجو کرد که در بیشتر موارد، هدف، داشتن اندامی به‌ظاهر ورزیده و عضلات بزرگ و خوش‌فرم در کوتاه‌ترین مدت و بدون بردن رنج کافی می‌باشد.
وی تصریح کرد: نکته جالبی که امروزه در باشگاه‌های بدن‌سازی دیده می‌شود این است که مربیان یا به‌اصطلاح برنامه ریزان ورزشی رشته پرورش اندام بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد عوارض سلامتی مواد تجویزی خود را متخصصین خبره‌ای می‌دانند که برای هر سن و هر اندامی به‌سادگی نسخه می‌نویسند.
کارشناس مواد غذایی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم اظهار داشت: انرژی که به‌وسیله آمپول و یا قرص ایجاد شود و اندامی که به‌وسیله اینگونه مواد شکل بگیرد، چنانچه در چهارچوب‌های مجاز نباشد، قابل‌دوام نبوده و موجب بروز بیماری‌های جسمی، روحی و عصبی می‌گردد.
مهندس پناهیان خاطرنشان کرد: مصرف انواع داروهای هورمونی باهدف بدن‌سازی، در جوانان سبب بروز عوارض وخیمی مانند عقیمی و نارسایی در مردان می‌گردد.
وی تأکید کرد: استفاده خودسرانه از فرآورده‌های قاچاق و بدون مجوز جهت بدن‌سازی و پرورش اندام در جوانان، خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها ازجمله اختلالات عملکرد غدد جنسی مردانه، کم‌خونی، سرطان پستان، تأخیر در رشد، پوکی استخوان و ... را افزایش می‌دهد.
این کارشناس مواد غذایی عنوان داشت: در سن نوجوانی، ترشح هورمون رشد در بدن به بالاترین حد خود می‌رسد و نیاز به مصرف هرگونه دارو و یا هورمون مکمل نمی‌باشد که در صورت مصرف اینگونه مکمل‌های غیرمجاز توسط فرد، باعث برهم خوردن سطح طبیعی هورمون رشد و ایجاد اختلالاتی در بدن وی می‌گردد.
مهندس پناهیان افزود: هر ورزشکار بر اساس ورزشی که انجام می‌دهد، نیازمند رژیم غذایی خاص آن رشته می‌باشد و تنها مورد مشترک در تغذیه همه ورزشکاران، تغذیه کافی و سالم و تنوع در تغذیه می‌باشد که میزان انرژی لازم جهت انجام تمرینات و فعالیت‌های ورزشی را تأمین نماید.
وی خاطرنشان کرد: مصرف مکمل‌های دارای مجوز وزارت بهداشت و تحت نظر پزشک ورزشی، می‌تواند شمارا دررسیدن به هدفتان از ورزش پرورش اندام یاری نماید.
انتهای پیام/ ا.پ 3020

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
مواد.نیروزا     مهندس.امین.پناهیان     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.جم        

تاریخ بروز رسانی:   6 دی 1396

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >