معاون بهداشتی وزیر بهداشت:
بازنگری بسته‌های خدمتی از اولویت‌های معاونت بهداشتی است

22 دی 1397
معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در راستای ارتقای خدمات بهداشتی، بازنگری بسته‌های خدمتی از اولویت‌های این معاونت بهداشتی است که تلاش می‌شود در قالب برنامه‌های مختلف به آن دسترسی پیدا کنیم.

دکتر علیرضا رئیسی در کارگاه آموزشی مدیران سلامت جمعیت خانواده و مدارس در بوشهر گفت: با انجام برنامه‌های منسجم، ایران ازجمله کشورهای برجسته در حوزه مراقبت‌های بهداشتی اولیه است.
دکتر رئیسی با اشاره به توسعه و تقویت برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی اولیه و سلامت خانواده در کشور افزود: یکی از مباحث اصلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش عالی سیاست‌های جمعیت ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب است که موظف هستیم دراین‌ارتباط برنامه‌های لازم را دقیق پیش ببریم.
رایگان بودن خدمات بهداشتی به معنی بهبود کیفیت خدمات نیست
وی اظهار داشت: با توجه به محدودیت منابع و رایگان بودن خدمات بهداشتی ارائه هرگونه خدمت اضافی به معنی بهبود کیفیت نیست بلکه باعث ترویج فرهنگ غلط ارائه خدمات غیرضروری است.
معاون بهداشتی وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در همین راستا انجام بسیاری از آزمایش‌های غربالگری که تعداد قابل‌توجهی از آن‌ها بیش از نیاز و باعث ایجاد نگرانی برای مردم می‌شود.
دکتر رئیسی افزود: در حال حاضر ۱۱٫۴ میلیون جوان معادل پنج میلیون زوج در سن ازدواج در کشور وجود دارد که باید زمینه ازدواج این افراد فراهم شود.
وی با تأکید بر سلامت جمعیت افزود: قبل از سال هزار و سیصد و نود، میانگین سنی 6 درصد مادران باردار کشور بالای 35 سال بود که امروز با اجرای برنامه‌های مختلف طول سلامت باروی افزایش‌یافته است.
دکتر علیرضا رئیسی تصریح کرد: هرچند سن مناسب بارداری قبل از 35 تشخیص داده‌شده است بااین‌وجود بارداری بعدازاین سن هیچ منعی ندارد و تنها نیازمند مراقبت‌های ویژه‌تری است که با تقویت و ارائه خدمات ویژه امروز بارداری در این گروه سنی به 19 درصد افزایش‌یافته است.
رایگان شدن زایمان طبیعی ازجمله سیاست‌های مهم وزارت بهداشت است
وی در خصوص شاخص سلامت مادران افزود: امروز بیش از 400 بیمارستان کشور مجهز به اتاق زایمان هستند و رایگان کردن زایمان طبیعی در کشور ازجمله سیاست‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
دکتر رئیسی اضافه کرد: توجه به زوج‌های نابارور و ارائه تسهیلات، توسعه این مراکز، آموزش و تشویق زوج‌هایی که تنها یک فرزند دارند به فرزند آوری، حذف برنامه تنظیم خانواده، افزایش سن امید به زندگی از 55 به 80 سال، تدوین سند ملی سالمندان ازجمله برنامه‌های مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
همکاری همه دستگاه‌های مرتبط در کاهش مرگ‌ومیر حوادث ترافیکی مؤثر است
معاون بهداشتی وزیر بهداشت یادآور شد: سالانه تعداد قابل‌توجهی از جمعیت مولد کشور در اثر حوادث ترافیکی از بین می‌روند که باید با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط نسبت به کاهش این آمارها اقدام کرد.
دکتر علیرضا رئیسی گفت: در زمان حاضر سن ازدواج خانم‌ها نسبت به یک دهه قبل چهار سال افزایش‌یافته و فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند 4.2 سال افزایش‌یافته است.
وی با تأکید بر ضرورت تأمین سلامت جمعیت گفت: در اول انقلاب شاخص مرگ‌ومیر مادران 274 مرگ در صد هزار تولد زنده بود که امروز با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده این آمار به 18.8 مرگ رسیده است.
دکتر رئیسی درباره شاخص مرگ‌ومیر زیر پنج سال چنین گفت: این آمار از 150 مورد در هزار تولد زنده با کاهش 10 برابری به زیر 15 مورد رسیده است و یکی از مهم‌ترین علت‌های این مرگ‌ومیر حوادث ترافیکی تشخیص داده‌شده است.
معاون بهداشتی وزیر بهداشت افزود: همچنین شاخص مرگ‌ومیر زیر یک سال از 110 به 13 تا 14 مورد در هزار تولد زنده و شاخص مرگ نوزادان از بالای 45 به کمتر از 9 مورد رسیده  است که این بیانگر اهمیت خدمت نظام پیشگیری است.
دکتر علیرضا رئیسی تأکید کرد: در برخی از حوزه‌های بهداشتی باید مدل کار تغییر داده شود و حضور مؤثرتری داشته باشیم.
دکتر رئیسی خاطرنشان کرد: بررسی علت‌های مرگ‌ومیر مادران، حضور پزشکان مقیم و متخصصان زنان مقیم در بیمارستان‌ها، تربیت متخصصان زنان، توسعه تخت‌های ویژه نوزادان ازجمله برنامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
وی عنوان داشت: مدیران سلامت، آینده کشور را در این بخش راهبری می‌کنند و تلاش می‌شود در این نشست‌ها اولویت‌های بهداشتی و مدیریت سلامت خانواده ارائه شود.

انتهای پیام/ م.پ-1025

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
معاون.وزیر     دکتر.علیرضا.رئیسی        

تاریخ بروز رسانی:   22 دی 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >