زوجین ناقل بیماری تالاسمی بایستی قبل از فرزند آوری به مراکز مشاوره تالاسمی مراجعه کنند

1 خرداد 1398
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: زوجین ناقل بیماری تالاسمی بایستی قبل از فرزند آوری به مراکز مشاوره تالاسمی مراجعه کنند.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، فرزانه گشمردی اظهار داشت: کلیه مشخصات افراد مانند چشم، رنگ مو و غیره از والدین به ارث می‌رسد به طوری که برای هر خصوصیت دو عامل بنام ژن وجود دارد که یکی از پدر و دیگری از مادر به ارث می‌رسد اگر شخصی تنها یک عامل (ژن) معیوب را از یکی از والدین خود دریافت کند بیمار نخواهد شد و به این شخص ناقل با تالاسمی مینور یا مبتلا به نوع خفیف تالاسمی می‌گویند که می‌تواند عامل تالاسمی خود را به فرزندان منتقل کند.
این کارشناس در خصوص بیماری بتاتالاسمی عنوان داشت: بیماری بتاتالاسمی نوعی کم‌خونی ارثی یا ژنتیکی است که از طریق والدین به کودکان منتقل می‌شود این بیماری به دو صورت خفیف (مینور) و شدید (ماژور) دیده می‌شود و علائم آن از شش‌ماهگی به بعد ظاهر می‌شود که شامل رنگ‌پریدگی، اختلال خواب، اختلال غذا، ضعف و بی‌حالی کودک است.
وی بیان داشت: بدیهی است فرزند فرد مبتلا به تالاسمی اگر فقط یک عامل معیوب را از والدین خود دریافت کند تنها ناقل بوده و بیمار محسوب نمی‌شود، درحالی‌که در تالاسمی ماژور یا شدید شخص دو عامل معیوب را از والدین خود دریافت می‌کند.
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر در خصوص زمان احتمالی جهت ابتلا به بیماری بتاتالاسمی گفت: اگر پدر و مادر هردو ناقل ژن تالاسمی باشند در هر حاملگی بیست‌وپنج درصد احتمال وجود دارد که کودک یک ژن معیوب را از پدر و یک ژن معیوب را از مادر به ارث برده و درنتیجه دارای دو ژن معیوب شده به بیماری تالاسمی ماژور مبتلا گردد.
تشخیص بیماری بتاتالاسمی شدید از طریق انجام آزمایش خون و ژنتیک
گشمردی راه‌های تشخیص بیماری بتاتالاسمی شدید را از طریق انجام آزمایش خون و انجام آزمایش ژنتیک در زمان جنینی دانست و تأکید کرد: راه‌های پیشگیری از بیماری بتاتالاسمی شدید شامل عدم ازدواج دو فرد تالاسمی مینور یا ناقل تالاسمی، استفاده از روش‌های مطمئن تنظیم خانواده مانند بستن لوله در زنان، وازکتومی در مردان، استفاده از قرص ضد بارداری، آی یو دی و کاندوم، انجام مشاوره ژنتیک زوج ناقل و تعیین ژن معیوب پدر و مادر قبل از بارداری زوجه و انجام مجدد مشاوره ژنتیک در هفته ۸-۱۲ بارداری و تشخیص وضعیت جنین از لحاظ ابتلا به بیماری بتاتالاسمی ماژور که در صورت تابید بیمار بودن جنین می‌توان قبل از هفته ۱۶ حاملگی با مراجعه به پزشکی قانونی اقدام به سقط‌جنین کرد.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت خاطرنشان کرد: ناقل تالاسمی هیچ مشکلی ندارد و اهمیت ناقل بودن زمانی است که شخص توجه داشته باشد که همسر انتخابی وی ناقل نباشد و چنانچه هر دو نفر (زوجه و زوج) ناقل باشند بایستی پیش از هر اقدامی مشاوره تالاسمی در مرکز بهداشتی درمانی ویژه مشاوره تالاسمی که در هر شهرستان به این منظور اختصاص‌یافته حضور رسانند و در صورت تصمیم به ازدواج جهت انجام مشاوره ژنتیک به یکی از آزمایشگاه‌های معتبر کشور مراجعه کنند.
وی تصریح کرد: والدین عزیزی که زوج مینور هستند و توفیق داشتن فرزند سالم را داشته‌اند حتماً از وقوع بارداری مجدد خودداری نمایند تا شاهد رنج و مرگ زودرس کودک مبتلا به تالاسمی شدید و فشارهای اقتصادی ناشی از هزینه‌های درمانی وی نباشد.


انتهای پیام/ ا.س-۳۰۰۰

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
مرکز.بهداشت.شهرستان.بوشهر     کارشناس.بیماریهای.غیرواگیر     فرزانه.گشمردی     بتاتالاسمی     تالاسمی     ناقل.بیماری    
زوجین.ناقل.تالاسمی     مشاروه    

تاریخ بروز رسانی:   1 خرداد 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >