فعالیت‌های مهندسی بهداشت محیط در ایام ماه محرم و صفر در شهرستان بوشهر تشدید می‌شود

13 شهريور 1398
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: همزمان با آغاز ماه محرم فعالیت‌های مرتبط با مهندسی بهداشت محیط شهرستان بوشهر در مساجد، تکایا، موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی تشدید خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ مهندس حسن فخرایی در همایش میثاق عاشورائیان بوشهر بیان داشت: با توجه به ارسال دستورالعمل مدیریت مهندسی بهداشت محیط در ایام سوگواری ابا عبدالله‌الحسین (ع) از طرف وزارت متبوع این مرکز برنامه‌ریزی منسجم و مدون جهت نظارت بر مساجد، تکایا، موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی در سطح شهرستان بر اساس مدیریت کنترلی و پیشگیری به ویژه کنترل عوامل محیطی در راستای حفظ و ارتقای سلامت عزاداران حسینی انجام داده است.
کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت بوشهر گفت: رعایت موازین بهداشتی از جمله رعایت بهداشت فردی، بهداشت وسایل و ابزار مورد استفاده و بهداشت مواد غذائی در مساجد و هیئت‌هایی که اقدام به توزیع نذورات و مواد غذائی بین عزاداران میکنند الزامی بوده و مانع از بروز طغیان‌های بیماری‌های روده‌ای و اسهالی می‌شود.
مهندس تندی افزود: به با توجه اینکه عدم رعایت موازین بهداشتی در توزیع نذورات در مراسم عزاداری در مساجد و تکایا، هیئت‌ها و موکب‌ها می‌تواند احتمال بروز بیماری‌های مرتبط با آب و غذا به ویژه بیماری‌های عفونی و روده‌ای را افزایش دهد لذا ضمن هماهنگی با سازمان‌های مرتبط نظیر اوقاف، امور خیریه و سازمان تبلیغات اسلامی مقرر شد آموزش‌های لازم به بانیان مساجد و هیئت‌ها‌ی مذهبی شهرستان ارائه و اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی نیز از طریق برنامه‌های رادیوئی و رسانه‌ها انجام شود.
کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت با تاکید بر رعایت اصول بهداشتی اظهار داشت: استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی جهت توزیع غذا و نوشیدنی گرم ممنوع بوده و می‌تواند منجر به بیماری‌های گوارشی و صعب العلاج شود لذا استفاده از ظروف گیاهی، آلومینیومی و لیوان‌های کاغذی توصیه می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: استفاده از نمک‌های دریا عموما فاقد ید و غیر تصفیه بوده و همچنین دارای ناخالصی بالا و حاوی فلزات سنگین هستند ممنوع بوده و سلامت مصرف کنندگان را به شدت به مخاطره می‌اندازد.
مهندس تندی از مسئولان هیئت‌ها و مساجد که بین عزاداران اقدام به توزیع غذا می‌کنند درخواست کرد از بسته‌بندی غذا بیش از دو ساعت قبل از مصرف خودداری نمایند زیرا نگهداری مواد غذائی پخته شده در دمای محیط به مدت طولانی (بیش از دوساعت) موجبات رشد میکرو ارگانیسم‌ها و فساد موادغذایی را فراهم آورده و احتمال مسمومیت استفاده کنندگان را به شدت افزایش می‌دهد.
همایش میثاق عاشورائیان بوشهر با حضور مسئولان هیئت‌های مذهبی، جمعیت بانوان فرهیخته و مداحان در سالن شهید آوینی سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر برگزار شد.

انتهای پیام/ ا.س-3000

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
همایش     مهندس.حسن.فخرایی     مهندس.تندی     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   13 شهريور 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >