تشخیص به‌موقع بیماری ایدز، در روند کنترل آن نقش بسزایی دارد

11 آذر 1398
کارشناس مبارزه با بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: ایدز یک بیماری مزمن عفونی است و تشخیص هر چه سریع‌تر آن به روند کنترل بیماری کمک بسزایی می‌کند.

اسلام بوستانی اظهار داشت: وقتی فرد تحت مراقبت و درمان قرار گیرد از یک طرف عوارض بیماری به حداقل رسیده و فرد می‌تواند زندگی عادی و عمر طبیعی داشته باشد و از طرف دیگر با درمان مؤثر، تعداد ویروس در خون وی به اندازه‌ای پایین خواهد آمد که قابلیت انتقال به دیگران را نخواهد داشت.
وی افزود: برخلاف سایر بیماری‌ها، عفونت ویروس اچ.ای.وی هیچ علامتی ندارد و فرد مبتلا سالیان متمادی می‌تواند بدون هیچ علامت و مشکلی به زندگی خود ادامه دهد و می‌تواند ویروس را انتقال دهد ولی این انتقال به راحتی و در روابط معمولی (دست دادن، کنار هم نشستن، استفاده از ظروف غذاخوری مشترک و....) بین انسان‌ها انجام نمی‌گیرد.
بوستانی تصریح کرد: تنها راه تشخیص ایدز آزمایش خون است، که آن‌هم در چند ماه اول ورود ویروس به بدن ممکن است به شکل کاذب منفی باشد که «دوران پنجره» نام دارد.
کارشناس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم با بیان اینکه اچ.آی.وی محدود به گروه، جمعیت یا نژاد خاصی نیست و هر فردی ممکن است دچار بیماری شود، بیان کرد: انتقال این بیماری بیشتر از طریق تماس جنسی، خون و فرآورده‌های خونی و از مادر به جنین صورت می‌گیرد.
وی اضافه کرد: در صورتی که بیمار به‌موقع شناسایی و تحت مراقبت و درمان قرار نگیرد بیماری وارد مرحله ایدز که آخرین مرحله عفونت اچ.آی.وی هست می‌شود که بیمار دچار سایر عفونت‌ها و سرطان‌ها و... شده و درنهایت منجر به مرگ می‌شود.
بوستانی تأکید کرد: آزمایش اچ.آی.وی هم‌اکنون در تمامی مراکز و پایگاه‌های سلامت شهرستان جم به صورت رایگان و کاملاً محرمانه انجام می‌شود و تنها با یک قطره خون از انگشت و در کمتر از 20دقیقه نتیجه مشخص می‌شود.

انتهای پیام/ کد خبر   ا-پ  3020

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI


کلمات کلیدی:
ایدز     اسلام.بوستانی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.جم        

تاریخ بروز رسانی:   11 آذر 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >