مسئول بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
مراكز مشاوره بیماری‌های رفتاری نقش موثری در پیشگیری از بیماری ایدز داشته است

16 آذر 1398
مسئول بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری به‌عنوان یكی از تجربه‌های موفق كشور در مهار بیماری ایدز (HIV) نقش موثری داشته‌اند.

سحر رزمجو عمده‌ترین اهداف راه‌اندازی این مراكز را فراهم كردن امكان دسترسی عموم مردم به مكانی مطمئن برای كسب اطلاعات در مورد راه‌های انتقال و پیشگیری از بیماری ایدز و نیز فراهم كردن امكان دسترسی گروه‌های در معرض خطر ابتلا به این بیماری به خدمات آموزشی بیان كرد.

وی اظهار کرد: مهم‌ترین عامل در مهار و پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز، دسترسی به آموزش، پیشگیری، مراقبت و درمان بوده و بدون تردید آنچه ما را در معرض ابتلا به ایدز قرار می‌دهد رفتار ماست پس لازم است با تلاش و تعهد برای افزایش آگاهی و پیشگیری از رفتارهای منجر به ابتلا به ایدز و مرگ ناشی از این بیماری تلاش كنیم.
مسئول بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: ارائه مشاوره، تشخیص HIV، كاهش آسیب، مراقبت و درمان بیماری‌های آمیزشی، فراهم كردن امكان دسترسی مبتلایان به HIV و خانواده آن‌ها به خدمات آموزشی، افزایش امكان دسترسی افرادی كه به سبب حرفه و یا مسائل دیگر با خون و ترشحات آلوده به ویروس HIV آلوده‌شده‌اند به خدمات تشخیصی و همچنین پیشگیری از ابتلا به HIV از دیگر اهداف راه‌اندازی این مراكز به شمار می‌آید.
رزمجو بیان کرد: ایدز یك بیماری پیشرونده و قابل‌پیشگیری است، این بیماری حاصل تكثیر ویروسی به نام 'اچ آی وی' در بدن میزبان است كه باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن انسان شده و خود زمینه‌ساز بروز عفونت‌های موسوم به فرصت‌طلب است که درنهایت پیشرفت همین عفونت‌ها منجر به مرگ بیمار می‌شود.
وی با اشاره به اینکه اولین شرط کنترل بیماری ایدز در جامعه این است که افراد مبتلا از بیماری خود اطلاع داشته باشند افزود: یکی از مهم‌ترین اهداف آموزش و اطلاع‌رسانی در مورد بیماری اچ آی وی، ترغیب افراد جامعه برای انجام آزمایش بوده تا در صورت ابتلا، تحت مراقبت و درمان قرار گیرند و خدمات مراقبتی را به‌طور مستمر دریافت کنند.
رزمجو افزود: مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری شهرستان دشتستان قابلیت ارائه خدمات آموزشی، مشاوره، پیشگیری و کاهش آسیب، مراقبت و درمان افراد اچ ای وی مثبت و وجود مشاور دوره‌دیده و پزشک عمومی، افزایش امکان دسترسی به خدمات مراقبت و درمان، خدمات حمایتی با همکاری اداره بهزیستی ، مراقبت از مادران باردار اچ ای وی مثبت و تشخیص و درمان افرادی که در مواجهه شغلی و یا غیر شغلی مبتلا شده‌اند را فراهم نموده است.
مسئول واحد بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان  تصریح کرد: کلیه خدمات مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری کاملا محرمانه و به‌صورت رایگان بوده و تمام افراد می‌توانند جهت دریافت خدمات به مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری واقع در مرکز خدمات جامع سلامت امام سجاد (ع)، طبقه دوم مراجعه نمایند.

انتهای خبر / س.غ /3030

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI


کلمات کلیدی:
ایدز     سحر.رزمجو     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشستان        

تاریخ بروز رسانی:   16 آذر 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >