بیماری بتا تالاسمی نوعی کم‌خونی ارثی یا ژنتیکی است

29 ارديبهشت 1399
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: بیماری بتا تالاسمی نوعی کم‌خونی ارثی یا ژنتیکی است که از والدین به کودکان منتقل می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، سیمین سیاح بیان داشت: اگر پدر و مادر هر دو ناقل ژن تالاسمی باشند در هر حاملگی ۲۵ درصد احتمال وجود دارد که کودک یک ژن معیوب را از پدر و یک ژن معیوب را از مادر به ارث برده و درنتیجه دارای دو ژن معیوب شده و به بیماری تالاسمی ماژور (بتا تالاسمی شدید) مبتلا گردد.
وی افزود: علائم بیماری بتا تالاسمی شدید از شش‌ماهگی به بعد ظاهر می‌شود که شامل رنگ‌پریدگی، اختلال خواب، اختلال غذا، ضعف و بی‌حالی است.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: با بزرگ‌تر شدن کودک عوارض بیماری مانند پهن شدن استخوان چهره، تغییر چهره بیمار، بزرگ شدن کبد و طحال و اختلال رشد، ظاهر می‌شود.
وی اضافه کرد: این کودکان به خاطر کم‌خونی به صورت مداوم به تزریق خون نیاز دارند و چون تزریق مداوم باعث افزایش آهن بدن می‌شود لازم است ماده دفع‌کننده آهن بنام آمپول دسفرال نیز برای این دسته از کودکان تزریق شود.
سیاح عنوان داشت: انجام آزمایش خون و آزمایش ژنتیک در زمان جنینی (قبل از تولد) از راه‌های تشخیص بیماری بتا تالاسمی شدید است.
وی بیماری بتا تالاسمی را نوعی کم‌خونی ارثی یا ژنتیکی دانست و خاطرنشان کرد: این بیماری از طریق والدین به کودکان منتقل می‌شود و به دو صورت خفیف (مینور) و شدید (ماژور) دیده می‌شود.
سیاح تصریح کرد: کلیه داوطلبین ازدواج بایستی قبل از جاری شدن صیغه محرمیت یا عقد شرعی برای انجام آزمایش‌های تشخیصی تالاسمی مراجعه کنند. در واقع این عمل باید به عنوان اولین اقدام قبل از تدارک مراسم ازدواج انجام گیرد.
سیاح تأکید داشت: در هنگام انجام آزمایش تشخیص تالاسمی قبل از ازدواج، چنانچه با انجام آزمایش اول تشخیص قطعی حاصل نشد ممکن است لازم باشد زوجین داوطلب ازدواج به مدت سه ماه تحت آهن درمانی قرارگرفته و سپس آزمایش‌های تکمیلی به عمل آید.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر خاطرنشان کرد: ضروری است داوطلبین ازدواج همه اقدامات و تصمیمات دیگر را برای مراسم ازدواج به بعد از کسب نتایج آزمایش‌های نهایی تشخیص تالاسمی موکول کنند.
انتهای پیام/ ا.س-۳۰۰۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
تالاسمی     سیمین.سیاح     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   29 ارديبهشت 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >