سرپرستار بیمارستان برازجان؛
حوادث منجر به تروما یکی از اصلی‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در دشتستان محسوب می‌شود

8 دی 1400
سرپرستار بخش اورژانس بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان گفت: حوادث منجر به تروما یکی از اصلی‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در شهرستان دشتستان محسوب می‌شود.

نادیا اخلاقی در مصاحبه با روابط عمومی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان اظهار داشت: امروزه تروما به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین عوامل مرگ‌ومیر و ناتوانی در دنیا مطرح است که پس از بیماری‌های قلبی و عروقی و همچنین سرطان‌ها به‌عنوان سومین علت مرگ‌ومیر در تمامی رده‌های سنی محسوب می‌شود.
وی تروما را به‌عنوان یکی از پرهزینه‌ترین معضلات پزشکی مطرح و عنوان داشت: سالیانه بابت درمان، توان‌بخشی و نگهداری مادام‌العمر از بیماران ترومایی که آسیب‌های جدی و غیرقابل‌برگشت می‌بینند، مبالغ زیادی هزینه می‌شود و علاوه بر آن آسیب‌ها و فشارهای روانی و اجتماعی خیلی سختی به بیمار، خانواده و اطرافیان بیمار وارد می‌گردد.
اخلاقی تروما را آسیب‌ها و صدماتی که به دنبال برخورد عوامل فیزیکی یا شیمیایی به بدن انسان تعریف و تصریح کرد: این آسیب‌ها می‌توانند عوارض و صدمات جبران‌ناپذیری را به ارگان‌های اصلی بدن از جمله سر و جمجه، قفسه سینه، شکم و اندام‌های تحتانی و فوقانی وارد کنند و متأسفانه گاها باعث مرگ شوند.
اخلاقی حوادث ترومایی را از نظر شدت خفیف، متوسط و شدید خواند و افزود: شدت انرژی و آسیب‌های وارد شده به بدن بر حسب میزان اثرات آنها در سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که به تبع در موارد ترومایی نوع شدید احتمال مرگ‌ومیر و یا ناتوانی دائمی بیمار وجود خواهد داشت.
سرپرستار بخش اورژانس بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان اضافه کرد: در فصول خنک و هوای مناسب و معتدل در طول سال که استفاده از موتورسیکلت مطلوبیت بیشتری برای افراد جامعه بخصوص جوانان دارد، تصادفات منجر به حوادث ترومایی هم در شهرستان دشتستان و سایر نقاط استان بیشتر می‌شود.
وی با اشاره به فرهنگ صحیح استفاده از وسایل نقلیه در بین مردم بخصوص نسل جوانان عنوان داشت: رعایت اصول ایمنی استفاده از وسایل ایمنی و همچنین رعایت سرعت مجاز و مطمئنه توسط رانندگان وسایل نقلیه بخصوص رانندگان موتورسیکلت می‌تواند باعث کاهش بیماران ترومایی شده و به تبع آمار مرگ‌ومیر و ناتوانی ناشی از حوادث ترومایی را به نحو چشمگیری کاهش خواهد داد.
 
اخلاقی در ادامه اضافه کرد: مردم عزیز در مواجهه با حوادث منجر به تروما ضمن رعایت خونسردی خود بلافاصله به اورژانس 115 اطلاع داده و در صورت نداشتن اطلاعات پزشکی از هرگونه اقدام شتاب‌زده و یا حرکت دادن بیمار خودداری نمایند چراکه ممکن است یک حرکت و جابجایی بیمار باعث پارگی عروق و صدمات شدیدتر و جبران‌ناپذیر به بیمار گردد.
وی یادگیری سی پی آر اولیه (مقدماتی) یا همان احیاء قلبی – ریوی را برای عموم مردم جامعه لازم دانست و گفت: اگر مردم عزیز جامعه با اقدامات اولیه سی پی آر آشنایی لازم داشته باشند، در مواجهه با چنین حوادثی بلافاصله به بررسی وضعیت پاسخگویی بیمار پرداخته و تا رسیدن اورژانس ۱۱۵، وضعیت راه هوایی و وضعیت تنفسی بیمار را چک می‌نمایند و با این عمل می‌توانند جان یک فرد را نجات دهند.
اخلاقی خاطرنشان کرد: بیمار پس از ورود به اتفاقات بیمارستان، بلافاصله ضمن چک شدن موارد فوق، وضعیت نورولوژیک بدن و همچنین آسیب‌های مخفی در بیماران ترومایی مورد معاینات پزشکی و پرستاری لازم قرار گرفته تا در ادامه بهترین خدمات تشخیصی - درمانی را از طرف بیمارستان دریافت نمایند.
انتهای پیام/ ب.ا- 4080

کلمات کلیدی:
تروما     نادیا.اخلاقی     بیماستان.شهید.گنجی     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   8 دی 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >