سرپرستار بخش تالاسمی بیمارستان شهید گنجی برازجان:
پیشگیری بهترین و موفق‌ترین راه درمان بیماران تالاسمی است

20 بهمن 1400
سرپرستار بخش تالاسمی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان گفت: بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش درمان بیماران مبتلابه بیماری تالاسمی، پیشگیری است.

فردوس محمدی در گفتوگو با روابط عمومی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان  با اشاره به معضلات پزشکی و اجتماعی بیماران تالاسمی در سطح جامعه اظهار داشت: با توجه به هزینه‌های سنگین درمان بیماران تالاسمی در جامعه و لزوم رعایت اصل تقدم پیشگیری بر درمان، پیشگیری از اهمیت خاصی برخوردار بوده، لذا استراتژی اصلی، غربالگری و شناسایی زوجین ناقل در داوطلبین ازدواج به جهت پیشگیری از متولدین جدید است.
محمدی بابیان جدی بودن بیماری تالاسمی ماژور عنوان کرد: فرزندان مبتلابه تالاسمی ماژور از پدر و مادر ناقل، ژن تالاسمی را به ارث برده و با اختلال خونی شدید متولد می‌شوند و بدن آن‌ها قادر به ساختن هموگلوبین لازم و کافی نبوده، لذا مجبور به دریافت خون در تمام عمر خواهند بود.
وی ضمن اشاره به پراکندگی مبتلایان به بیماری تالاسمی در سطح کشور اظهار داشت: پراکندگی بیماران تالاسمی در سطح کشور یکسان نیست و در شمال و جنوب کشور در حاشیه دریای خزر، دریای عمان و خلیج‌فارس شیوع بیشتری دارد.
سرپرستار بخش تالاسمی بیمارستان شهید صادق گنجی همچنین در ادامه افزود: در حال حاضر دو تا سه میلیون از افراد جامعه به‌عنوان ناقلان بیماری تالاسمی در کشور هستند و20 هزار نفر به‌عنوان تالاسمی ماژور در کشور وجود دارد، این آمار در سطح استان بوشهر 330 نفر و در شهرستان دشتستان 120 نفر است که خوشبختانه بااطلاع رسانی‌ها و ایجاد آگاهی در بین اقشار جوان، میزان متولدین با بیماری تالاسمی در دهه اخیر روند نزولی داشته است.
 محمدی یادآور شد: با پیشرفت علوم پزشکی، روش‌های نوینی برای درمان بیماری تالاسمی رواج یافته است. رایج‌ترین روش درمانی، همان درمان علامتی با استفاده از تزریق خون و همچنین استفاده از داروهای آهن زدا است.
وی ادامه داد: درمان مناسب‌تر و بهتر انجام پیوند مغز استخوان است ولی این عمل متأسفانه بسیار پرهزینه بوده و در ضمن یافتن یک دهنده پیوند مناسب هم کار مشکلی است و معمولاً تنها داوطلبان این عمل، خانواده بیمار می‌باشند.
سرپرستار بخش تالاسمی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان اظهار داشت: با توجه به مشکلات موجود برای بیماران تالاسمی پیشگیری باصرفه‌ترین و بهترین راه‌حل برای این بیماری در جامعه محسوب می‌شود.
وی در ادامه اهداف پیشگیری از این بیماری را برشمارد و اضافه کرد: کاهش میزان بروز تالاسمی، کاهش میزان مرگ‌ومیر و معلولیت‌های ناشی از تالاسمی، کاهش هزینه دارو و درمان، عوارض روحی و روانی و کاهش هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی ناشی از شیوع بیماری در سطح خانوار و جامعه از مهم‌ترین اهداف پیشگیری است.
رژیم غذایی و فعالیت‌های فیزیکی (ورزش) در بیماران مبتلابه تالاسمی
 محمدی با اشاره به موضوع رژیم غذایی بیماران مبتلابه تالاسمی بیان کرد: بیماران تالاسمی نیاز به پیروی از یک رژیم غذایی خاصی ندارند ولی چون این بیماران خون دریافت می‌کنند به‌مرورزمان آهن در بدنشان انباشته می‌گردد، لذا باید از خوردن مواد غذایی آهن‌دار و غنی‌شده با آهن مثل جگر، گوشت قرمز و فراورده‌های آن‌ها مثل همبرگر، کالباس، سوسیس و انواع عدس و سبزیجات حاوی آهن همچون اسفناج، جعفری و کلم بروکلی پرهیز نمایند.
وی در ادامه اذعان داشت: مصرف ویتامین سی، چای و قهوه بعد از صرف غذا به کاهش آهن در بدن کمک می‌کند و در خصوص ورزش و فعالیت‌های فیزیکی نیز متناسب با وضعیت فیزیکی و جسمانی بیمار باید با مشاوره پزشکی انجام شود.
بیماران تالاسمی قطعاً می‌توانند ازدواج کنند
 سرپرستار بخش تالاسمی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان ادامه داد: بیماران مبتلابه تالاسمی قطعاً می‌توانند ازدواج کنند و بچه‌دار شوند ولی سلامت بچه‌های آنان بستگی به‌سلامت زوج یا زوجه مقابل خواهد داشت.
فردوس محمدی یادآور شد: داشتن یک زندگی شاداب، پرتکاپو و موفق حق هر بیمار تالاسمی در جامعه است، لذا مسئولین امر با پشتیبانی اجتماعی و ایجاد رفاه برای این افراد در جامعه باید زمینه حضور فعال آن‌ها و افزایش کیفیت زندگی آن‌ها در جامعه را ایجاد نمایند.
انتهای پیام/ ب.ا 4080

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
بیماری.تالاسمی     سرپرستار.بخش.تالاسمی     فردوس.محمدی     بیمارستان.شهید.صادق.گنجی     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   20 بهمن 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >