زوجین آزمایش‌های غربالگری تالاسمی را قبل از ازدواج انجام دهند

17 ارديبهشت 1401
کارشناس مسئول مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: زوجین باید قبل از ازدواج آزمایش‌های غربالگری تالاسمی را انجام دهند.

زهره گره در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: تالاسمی ازجمله بیماری‌هایی است که قبل از ازدواج آزمایش‌های آن به عمل می‌آید و زوجین می‌بایست در صورت مشکوک بودن به این بیماری و داشتن سابقه خانوادگی زیر نظر پزشک قرار گیرند.
وی افزود: اگر بخواهیم به زبان ساده این بیماری را تشریح کنیم، تالاسمی نوعی بیماری کم‌خونی است، در این بیماری میزان هموگلوبین بدن کاهش‌یافته و یا به‌طور غیرطبیعی تولید می‌شود، کاهش هموگلوبین موجب کاهش اکسیژن‌رسانی به گلبول‌های قرمز خون شده و درنتیجه میزان این گلبول‌ها را نیز کاهش می‌دهد، درنهایت بیمار با علائم شایعی نظیر خستگی و ضعف مفرط مواجه خواهد شد، تالاسمی در صورت پیشرفت آن، ممکن است جان فرد را به خطر مرگ تهدید کند.
گره با اشاره به علت ابتلا به تالاسمی بیان داشت: علت ابتلا به تالاسمی توارث ژنی است، به این صورت که اگر فرد در خانواده خود سابقه ابتلا به تالاسمی را داشته باشد، شانس ابتلا به این بیماری در فرزند خود را باید پیش‌بینی کند، این افراد باید قبل از تصمیم به بچه‌دار شدن به‌طورجدی آزمایش‌های مختلفی را انجام داده و تحت نظر پزشک باشند، ازاین‌رو زوجین می‌بایست برای بررسی احتمال ابتلای فرزندشان به تالاسمی با مشاوره ژنتیک مشورت کنند.
وی تأکید کرد: این نکته قابل ذکر است که افراد مبتلابه تالاسمی خفیف شاهد نمود خارجی خاصی از این بیماری نخواهند بود. اما ابتلا به تالاسمی متوسط و یا شدید می‌تواند علائمی نظیر خستگی، تپش قلب و یا احساس ضعف را به همراه داشته باشد.
گره افزود: تالاسمی در کودکان با علائمی نظیر کند شدن فرآیند رشد، طبیعی نبودن استخوان‌بندی و ابتلا به اسهال همراه خواهد بود.
کارشناس مسئول مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه همچنین بیان داشت: از دیگر علائم تالاسمی می‌توان به بزرگ شدن طحال و کبد و درنتیجه ورم در ناحیه شکم، زردی پوست، تیره شدن ادرار، بروز ناهنجاری‌ها در رشد استخوان‌های صورت اشاره کرد.
گره در خصوص درمان بیماری تالاسمی گفت: بسته به میزان پیشرفت بیماری تالاسمی، نوع درمان نیز متفاوت خواهد بود. برای مثال تالاسمی خفیف که شایع‌ترین نوع تالاسمی نیز است احتیاجی به درمان نخواهد داشت. در مقابل تالاسمی متوسط را می‌توان با انتقال خون درمان کرد. اما آنچه نیازمند فرآیند درمانی بوده و زوجین از ابتلا به آن بیم دارند تالاسمی شدید است.
وی اضافه کرد: این نوع تالاسمی را می‌توان با درمان‌هایی نظیر تزریق خون، درمان کی لیت آهن، پیوند مغز استخوان، جراحی درمان کرد.
گره در خصوص تزریق خون در بیماران تالاسمی اظهار داشت: در این نوع درمان فرد مبتلابه تالاسمی به‌طور مکرر در معرض انتقال خون قرار می‌گیرد، به این صورت که با تجویز پزشک دوره‌های انتقال خون مشخص شده و فرد باید خونی که بتواند میزان هموگلوبین بدن را افزایش دهد، دریافت کند.
وی ادامه داد: البته که این روش باوجود مزایایی که دارد برای بیماران بسیار هزینه‌ساز بوده و همچنین امکان انتقال بیماری و باکتری‌ها را نیز افزایش می‌دهد. ازجمله مواردی که استفاده ازاین‌رو را برای بیماران تردید آور می‌کند، احتمال بالا رفتن میزان آهن خون بوده که آسیب به اندامی‌هایی نظیر قلب، کبد و سایر اندام دیگر را در پی خواهد داشت. پزشکان جهت برطرف کردن این عارضه استفاده از روش کی لیت آهن را پیشنهاد داده تا عوارض انتقال خون را به حداکثر رسانند.
گره در خصوص درمان کی لیت آهن بیان داشت: همان‌طور که اشاره شد این درمان جهت به حداقل رساندن عوارض ناشی از انتقال خون صورت می‌گیرد. این روش جهت برطرف کردن آهن مازاد در خون انجام می‌شود. افرادی که از این درمان مکمل انتقال خون استفاده می‌کنند، اغلب به خاطر تحمل درد به هنگام استفاده ازاین‌رو از ادامه این درمان خودداری می‌کنند.
وی تأکید کرد: بیماران باید توجه داشته باشند در صورت وجود مازاد آهن در خون باید از مصرف مواد غذایی حاوی آهن خودداری کنند.
کارشناس مسئول مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه در مورد درمان پیوند مغز استخوان عنوان داشت: پیوند مغز و استخوان اغلب برای کودکان مبتلابه تالاسمی انجام می‌شود. گرچه این شیوه درمانی بسیار خطرناک است. اما در صورت لزوم و تشخیص پزشک باید از آن استفاده کرد.
گره یادآور شد: جراحی در صورتی مورداستفاده قرار می‌گیرد که بیمار به دلیل التهاب طحال و کیسه صفرا ملزم به برداشت آن‌ها باشد. در این صورت پزشک روش جراحی را برای خارج کردن و یا پیوند عضو انجام می‌دهد.
کارشناس مسئول مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: افرادی که به بیماری کم‌خونی و یا تالاسمی مبتلا هستند باید توجه داشته باشند که تمامی کم‌خونی‌ها به‌منزله ابتلا به تالاسمی‌های شدید نیست و چه‌بسا افرادی که دارای کم‌خونی خفیف هستند، هیچ‌گونه علامتی را مشاهده نمی‌کنند. درواقع زمانی این بیماری خطرناک می‌شود که افراد علائمی که در بالا اشاره شد را تجربه کرده باشند، در این صورت است که باید به بهترین متخصص هماتولوژی مراجعه کرده و در پی درمان این بیماری برآیند.

انتهای پیام/ ک.آ 3080

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
آزمایش     غربالگری.تالاسمی     زهره.گره     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   17 ارديبهشت 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >