کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه:
فشارخون بالا خطر مهم‌ترین مرگ و ناتوانی در دنیاست

26 ارديبهشت 1401
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: طبق مطالعه بار جهانی بیماری‌ها، فشارخون بالا خطر مهم‌ترین مرگ و ناتوانی در دنیاست.

هاجر عوض پور در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: یکی از موانع مهم در عدم کنترل مؤثر فشارخون بالا عدم اطلاع مردم از بالا بودن میزان فشارخون خودشان است، درحالی‌که اقدامات ساده‌ای برای ادغام ارزیابی معمول فشارخون در ارائه خدمات بهداشتی درمانی، مدارس، دانشگاه‌ها، محل‌های کار، جامعه و نیز تمام جوامع وجود دارد که می‌تواند نقش مهمی در شناسایی و درمان این بیماری داشته باشد
عوض پور بیان داشت: با توجه به اینکه بیماران مبتلابه فشارخون بالا در معرض خطر بیشتری به علت پاندمی بیماری کووید 19 قرار دارند، باید طی سال جاری به بیماری فشارخون بالا توجه بیشتری داشت.
وی افزود: موضوع روز جهانی فشارخون 2022 "فشارخونتان را به‌درستی اندازه‌گیری و آن را کنترل کنید تا عمر طولانی‌تری داشته باشید" است، این موضوع بر افزایش آگاهی در خصوص فشارخون بالا در تمام جمعیت‌ها در سراسر دنیا تکیه دارد.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: طبق آمار، حدود 3 نفر از هر 10 نفر بزرگ‌سال در سراسر دنیا از فشارخون بالا رنج می‌برند، تقریباً" 2.1 میلیارد نفر در دنیا فشارخون بالا دارند که 50 درصد از آن‌ها کاملاً" از وضعیت خود بی‌اطلاع هستند و بعضی از آن‌هایی هم که از وضعیت خود مطلع هستند، هیچ اقدام درمانی دریافت نمی‌کنند.
وی همچنین اعلان داشت: در افراد با فشارخون بالا، خطر سکته مغزی چهار برابر بیشتر و خطر سکته قلبی (حمله قلبی) دو برابر بیشتر از افرادی است که دارای فشارخون طبیعی هستند، به این جهت در سال 2002، این بیماری توسط سازمان جهانی بهداشت در گزارش سلامت جهانی به‌عنوان قاتل خاموش نامیده شد.
عوض پور عنوان داشت: روز جهانی فشارخون بالا هر سال با استفاده از یک موضوع خاص سال که توسط اتحادیه جهانی فشارخون بالا انتخاب می‌شود، برگزار می‌شود تا این بسیج را در سطح بین‌المللی اثر بخش تر کند.
وی اظهار داشت: این روز در واقع یک واقعه آموزشی برای ترویج پیشگیری از افزایش فشارخون است و هدف آن افزایش آگاهی در خصوص شرایط و مسائل حول‌وحوش فشارخون بالا است، آگاهی از فشارخون بالا به علت تعداد مرگ‌های مرتبط با حمله‌های قلبی، بیماری کلیوی و سکته‌های مغزی همراه با آن به نظر بسیار مهم و حیاتی است که بخش مهمی از آن به فقدان آگاهی درباره فشارخون بالا در میان جامعه عمومی مرتبط است و اتحادیه جهانی امیدوار است آن را تغییر دهد.
عوض پور بیان داشت: این بیماری به‌راحتی با یک اندازه‌گیری ساده فشارخون در خانه یا مراکز درمانی با استفاده از دستگاه فشارخون، قابل تشخیص و به دنبال آن قابل‌درمان و کنترل است.
وی افزود: مسئله مهم این است کسانی که فشارخون آن‌ها اندازه‌گیری شده است، به روش صحیح و دقیق اندازه‌گیری و از میزان فشارخون خود و مفهوم آن مطلع شوند، افرادی که فشارخون بالا دارند، برای ارزیابی بیشتر و درمان به مراکز بهداشتی درمانی و پزشکان ارجاع شوند و مراقبت‌های به‌موقع دریافت کنند.
وی با تأکید بر خطرناک بودن بیماری فشارخون گفت: بیماری فشارخون بالا به علت بی علامت بودن یک قاتل خاموش است. فشارخون بالا یا پرفشاری خون سبب عوارض مختلفی در بدن می‌شود و ممکن است به خطر بزرگ‌تری مانند سکته قلبی و مغزی، بیماری کلیوی، اختلالات چشمی، کما، یا حتی مرگ منجر شود.
عوض پور اظهار داشت: در مجموع این شرایط اولین علت بار بیماری در کشورهای توسعه‌یافته در دنیا است، این بدین معنی است که فشارخون بالا اثر زیادی بر هزینه مراقبت‌های بهداشتی و میزان مرگ در دنیا دارد، در حالی که فشارخون می‌تواند به‌سادگی در جامعه یا در مراکز بهداشتی درمانی با استفاده از دستگاه فشارسنج اندازه‌گیری و به‌موقع شناسایی شود.
هاجر عوض پور با اشاره به سبک زندگی سالم بیان داشت: شیوه زندگی غلط سبب فشارخون بالا می‌شود، فشارخون می‌تواند از طریق رژیم غذایی، انجام فعالیت بدنی منظم و مدیریت استرس‌های قابل‌پیشگیری، تنظیم شود، طبق راهنماهای پیشنهاد شده توسط پزشکان افرادی که از بیماری فشارخون بالا رنج می‌برند باید حداقل 5 روز در هفته و حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط یا 75 دقیقه فعالیت شدید انجام دهند، افراد مثلاً می‌توانند پیاده‌روی، دویدن آهسته، دوچرخه‌سواری یا شنا کنند، در صورت عدم کاهش فشارخون و عدم پاسخ به اصلاح شیوه زندگی، دارو به کاهش فشارخون بالا کمک می‌کند.
وی در خصوص زمینه‌های وراثتی بیماری فشارخون اظهار داشت: این بیماری هم‌چنین یک بیماری ارثی است که می‌تواند از والدین مبتلا به بیماری فشارخون بالا به ارث برسد، این بیماری در افراد دارای سابقه دیابت، چاقی، مصرف دخانیات، کم‌تحرکی، مصرف زیاد الکل، مصرف داروهای جلوگیری از بارداری و ... بیشتر شایع است.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: امسال برای روز جهانی فشارخون که مصادف با 27 اردیبهشت 1401 است، این موضوع شامل «با اندازه‌گیری دقیق فشارخون و کنترل آن، عمر طولانی‌تری داشته باشید» تعیین‌شده است، لذا در این روز توصیه می‌شود، همه فشارخون خود را اندازه‌گیری کنند و اطلاعات خود را درباره فشارخون بالا افزایش دهند و اقدامات لازم برای درمان و کنترل فشارخون انجام دهند تا سلامت بمانند و عمر طولانی‌تری داشته باشند.

انتهای پیام/ ک.آ 3080

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
فشار.خون     هاجر.عوض‌پور     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه        

تاریخ بروز رسانی:   26 ارديبهشت 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >