بخش تالاسمی بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر افتتاح شد

19 بهمن 1393
در آئینی با حضور مسؤولان استان بوشهر، بخش تالاسمی بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر افتتاح شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر در آئین افتتاح بخش تالاسمی بیمارستان شهدای خلیج فارس گفت: افراد مبتلا به بیماری تالاسمی از لحاظ خون دارای مشکل بوده وهر سه هفته یک‌بار نیازبه تعویض خون دارند.
دکترعلیرضا رئیسی بیان داشت: این بخش با تغییر کاربری و تعمیرات اساسی با ظرفیت ۱۲ تخت است که 10 تخت برای بیماران تالاسمی و 2 تخت برای بیماران هموفیلی است.
وی مساحت این مرکز را ۴۰۰متر مربع عنوان کرد و افزود: اعتبار هزینه شده برای ساخت و تجهیز این پروژه، بالغ بر شش میلیارد ریال است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر اظهار داشت: در تمام شهرستان‌های استان، چنین مرکزی دایر است و به بیماران تالاسمی ارائه خدمات می کند و نیازی به مراجعه آنان به مرکز استان به منظور دریافت خدمات وجود ندارد.
دکتررئیسی اظهار داشت: تعداد بیماران تلاسمی شهرستان بوشهر ۱۲۷ بیمار است و طبق استانداردهای کشوری برای هر ۱۵بیمار تالاسمی باید یک تخت وجود داشته باشد که در مرکز تالاسمی شهرستان بوشهر، به ازا هر ۱۲ بیمار یک تخت در نظر گرفته شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر، تعداد بیماران هموفیلی استان را ۲۷ بیمار ذکر کرد و گفت: با توجه به برنامه های پیشگیری که در سال های اخیر از سوی این دانشگاه، اعمال شده، خوشبختانه از سال ۷۴ تا کنون حتی یک مورد تالاسمی ماژور در سطح استان نداشته ایم.
دکتررییسی بیان داشت: در استان‌های همجوار با دریا، اغلب افراد دچار تالاسمی مینور هستند و در صورتیکه دو فرد مبتلا به تالاسمی مینور با هم ازدواج کنند فرزندان آنان به تالاسمی ماژور مبتلا خواهند شد و هرسه تا چهار هفته یکبار به تزریق و تعویض خون نیاز خواهند داشت.
وی بیان‌کرد: میانگین مراجعات بیماران به مراکز تالاسمی روزانه، پنج تا شش نفر است که به مدت دو تا سه ساعت نیاز به خونگیری دارند و تنها در صورتی که به دلایل مختلف، چند روزی بیماران مراجعه نکرده باشند، ممکن است، تجمع در مرکز به یکباره شلوغ شود.
بخش تالاسمی بیمارستان شهدای خلیج فارس استان بوشهر عصر شنبه با حضور استانداربوشهر، رییس دانشگاه علوم پزشکی، فرماندار و تعدادی از مسئولان شهرستان بوشهرافتتاح شد.
انتهای پیام /م.غ 1023

کلمات کلیدی:
افتتاحه     مرکز‌تالاسمی        

تاریخ بروز رسانی:   19 بهمن 1393

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >