کاهش 100 درصدی موارد جدید مبتلا به تالاسمی شدید در شهرستان دیر

26 خرداد 1394
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر از کاهش 100 درصدی موارد جدید مبتلا به تالاسمی شدید طی 17 سال گذشته در شهرستان دیر خبر داد .

عادل مقدس در دومین جلسه مسؤولین ستادی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر با تأکید بر اهمیت پیشگیری از بیماری تالاسمی گفت: بیماری تالاسمی ماژور یا شدید یک بیماری ژنتیکی ارثی است که از پدر و مادر مبتلا به تالاسمی مینور یا خفیف به جنین آنان به ارث می رسد.
وی پیشگیری از ابتلا به بیماری تالاسمی ماژور را بسیار ساده دانست و اظهار کرد: امروزه با مشاوره و انجام آزمایشات ساده قبل از ازدواج و جلوگیری از اردواج دو فرد مبتلا به تالاسمی خفیف می‌توان از تولد فرد مبتلا به تالاسمی شدید جلوگیری کرد .
وی افزود: در صورتی که افراد مبتلا به تالاسمی مینور یا خفیف علیرغم مشاوره ، ازدواج کنند می‌توان یا انجام آزمایشات تشخیص بیماری قبل ازتولد در ماههای اول بارداری، از تولد نوزاد بیماری جلوگیری کرد .
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر با بیان اینکه بهترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری تالاسمی شدید ازدواج نکردن دو زوج مبتلا به بیماری خفیف تالاسمی است تأکید کرد: اگر چه می‌توان با آزمایشات پیچیده ژنتیکی در ماه اول و دوم بارداری از ابتلا جنین به تالاسمی ماژور آگاه شد و نسبت به سقط آن اقدام نمود اما این مسئله مستلزم خطرات بسیاری برای مادر خواهد بود.
وی به اقدامات انجام شده برای پیشگیری از موارد جدید ابتلا به بیماری تالاسمی شدید در شهرستان دیر اشاره و عنوان کرد: آموزش به سردفترداران ثبت ازدواج، آموزش تمامی مشاوران و کارشناسان آزمایشگاه‌ شهرستان و آموزش چهره به چهره به خانواده‌ها ، از جمله اقداماتی است که تاکنون در شهرستان دیر انجام شده است.
مقدس ادامه داد: ارجاع زوجین مینور جهت انجام آزمایشات تکمیلی و تخصصی ژنتیک، اجرای استراتژی‌های مراقبت از بیماران تالاسمی، مراقبت از والدین بیماران تالاسمی شدید، شناسایی زوجین استراتژی اول، تقویت و تثبیت نظام مراقبت و انجام خدمات مشاوره ژنتیک به زوجین از دیگر اقداماتی است که منجر به جلوگیری از تولد نوزادان مبتلا به تالاسمی شدید در شهرستان دیر شده است .
وی انجام مداخلات بهداشتی و ارتقا آگاهی‌های خانواده ها را در کاهش موارد جدید ابتلا به بیماری تالاسمی شدید مؤثر دانست و گفت: شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر از سال 1377، با عزمی راسخ در راستای آگاه‌سازی خانواده‌ها و کمک به تولد فرزندان سالم و کاهش موارد متولدان مبتلا به تالاسمی شدید گام برداشته است و خوشبختانه طی این هفده سال تاکنون موردی از ابتلای جدید به بیماری تالاسمی شدید گزارش نشده است .
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر به میزان مورد انتظار کشوری بروز تالاسمی اشاره و تصریح کرد: میزان انتظار کشوری بروز تالاسمی 4 مورد در هزار تولد زنده است که خوشبختانه این تعداد در شهرستان دیر صفر بوده است .
مقدس ابراز امیدواری کرد: با ارتقاء آگاهی‌های خانواده‌ها همزمان با ارتقاء امکانات و خدمات بهداشتی و درمانی، همچنان میزان بروز صفر بیماری تالاسمی در شهرستان دیر حفظ شود .
انتهای پیام/ ح.ن 1026

کلمات کلیدی:
شبکه.دیر     سرپرست.شبکه.بهداشت‌درمان     تالاسمی        

تاریخ بروز رسانی:   26 خرداد 1394

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >