سالانه بیش از یکهزار و 600 لام مالاریا در دیّر نمونه گیری می‌شود

16 شهريور 1395
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر گفت: به‌منظور شناسایی افراد مبتلابه بیماری مالاریا سالانه بیش از هزار و 600 نمونه لام مالاریا در شهرستان دیّر تهیه می‌شود.

مهندس عادل مقدس در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان دیّر بابیان اینکه بیماری مالاریا در مرحله حذف قرار دارد اظهار کرد: از آنجا که بیماری مالاریا امسال در کشور به مرحله حذف رسیده است و لازم است برای تحقق این مهم تا ریشه‌کنی این بیماری در کشور، برنامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه به‌دقت اجرا شود.
وی بابیان اینکه حذف بیماری مالاریا وظیفه همگانی است گفت: همه باید تلاش کنیم با بهبود شرایط بهداشت محیط و ارتقای آن، بیماری مالاریا را از سطح جامعه حذف کنیم.
مهندس مقدس با اشاره به شرایط آب و هوایی مناسب لارو ریزی پشه آنوفل در شهرستان گفت: شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب به نفع لارو ریزی و خون‌خواری پشه آنوفل است بنابراین لازم است نسبت به بهبود وضعیت بهداشت محیط منطقه و خشکاندن ماندآب‌ها و چاه‌ها و استخرهای غیرفعال اقدام کرد.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر بابیان اینکه ماهانه به‌طور میانگین 140 عدد لام مالاریا در این شهرستان تهیه می‌شود، گفت: در سال گذشته تعداد یکهزار و 638 عدد لام مالاریا تهیه و آزمایش تشخیصی مربوطه انجام‌شده است.
وی بابیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون 5 مورد بیمار مالاریا در شهرستان دیّر گزارش‌شده است افزود: همه این موارد از اتباع کشور افغانستان بوده که پس از ابتلا در مناطق دیگر به شهرستان دیّر مسافرت کرده‌اند و در اینجا شناسایی و تحت درمان قرارگرفته‌اند.
مهندس مقدس با اشاره به شاخص‌های چهل‌ویک گانه برنامه مالاریا گفت: طبق شاخص‌های 41 گانه برنامه مالاریا کانون‌های جمعیتی شهرستان دیر به 55 کانون تقسیم‌شده است که از این تعداد 52 کانون آن ازنظر اپیدمیولوژیکی بیماری مالاریا پاک گزارش‌شده است و فقط سه کانون آن ازنظر احتمال بروز بیماری مالاریا دارای پتانسیل است.
وی ادامه داد: اگر به مدت سه سال در یک کانون موردی از بیماری مالاریا از نوع ویواکس و یا به مدت یک سال از نوع فالسیپارم گزارش نشود این کانون به‌عنوان کانون پاک محسوب می‌شود.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر به وضعیت زیستگاه‌های رشد و تکثیر ناقل بیماری مالاریا در سطح شهرستان اشاره کرد و گفت: با اقدامات مؤثری که با همکاری شهرداری‌ها و دهیاری‌ها انجام شد خوشبختانه تمامی زیستگاه‌ها و مکان‌های مستعد رشد و تکثیر این بیماری در سطح شهرستان دیر از بین رفته است.
وی به اقدامات انجام‌شده در خصوص حذف بیماری مالاریا در شهرستان دیر اشاره و اظهار کرد: توزیع کیت RDT بین مراکز بهداشتی درمانی و خانه‌های بهداشت و آزمایشگاه‌ها، برگزاری کلاس‌های آموزشی ارتقای سطح آگاهی پرسنل درگیر برنامه، راه‌اندازی تیم پاسخ سریع مالاریا، تأمین دارو و تجهیزات لام گیری، رهاسازی ماهی گامبوزیا در ماندآب‌ها، مه‌پاشی، خشکاندن ماندآبها، پرکربن چاه‌های و گودال‌های غیرفعال و جلوگیری از تلنبار کردن نخاله‌ها ازجمله اقدامات این شبکه بهداشت و درمان در راستای حذف بیماری مالاریا در شهرستان دیر است.
انتهای پیام/ ح.ن 3050

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
شورای.سلامت     امنیت.غذایی     مالاریا     عادل.مقدس     شهرستان.دیر    

تاریخ بروز رسانی:   16 شهريور 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >