رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان:
نخل داران دشتستان با استفاده از قرص برنج، شیرینی برداشت خرما را برای خود تلخ نکنند

15 مهر 1399
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: نخل داران شهرستان دشتستان باید با یادآوری حوادث تلخ سال گذشته، با استفاده از قرص برنج، شیرینی برداشت خرما را به کام خود و خانواده‌هایشان تلخ نکنند.

ماریا خویش دوست در گفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: در سال گذشته تعدادی از خانواده‌های نخل داران در شهرستان دشتستان به علت استفاده از قرص برنج (فسفید آلومینیم) دچار مسمومیت شدید شده و متأسفانه جان خود را از دست دادند.
وی ادامه داد: دشتستان بزرگ‌ترین قطب تولید خرمای استان بوشهر است که 330 واحد کارگاهی سنتی در سطح این شهرستان وجود دارد و تنها 21 واحد از این تعداد دارای پروانه ساخت کارگاهی هستند و با همکاری جهاد کشاورزی و شبکه بهداشت شهرستان دشتستان از تمامی واحدهای سنتی و صنعتی خرما بازدید به‌عمل‌آمده است.
خویش دوست با اشاره به عدم تطابق محصولات کارگاه‌های فاقد مجوز با استاندارهای ملی ادامه عنوان داشت: در کارگاه‌های سنتی خرما که فاقد مجوزهای بهداشتی هستند، کارهای بسته‌بندی به‌صورت دستی انجام می‌شود و به دلایل مختلفی ازجمله عدم رعایت بهداشت مناسب، استفاده از بسته‌های نامرغوب، استفاده از جعبه‌های غیراستاندارد و عدم جداسازی خرمای سالم از ناسالم موجب کاهش کیفیت محصول و سبب ایجاد آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی در محصول نهایی می‌شود.
وی تصریح کرد: با توجه به رسالت حفظ سلامت شهروندان، برنامه‌های اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی با صدور اخطاریه و هشدار ممنوعیت استفاده از قرص برنج به مسئولین فنی، مدیران کارخانه‌ها، کارگاه‌های فراهم آوری خرما، شورای شهر، دهیاری‌ها و فعالین اجتماعی صورت گرفته است.
رییس شبکه بهداشت شهرستان دشتستان بابیان اینکه از سال 84 سم فسفید آلومینیم از فهرست سموم مجاز مورد تأیید سازمان جهاد کشاورزی حذف‌شده است، خاطرنشان ساخت: از کشاورزان و نخل داران عزیز تقاضا داریم، با توجه به ممنوع بودن قرص برنج در صورت استفاده از این قرص در کارگاه‌های خانگی و صنعتی خرما، سریعاً برای انجام اقدامات پیشگیرانه از مسمومیت به واحد بهداشت محیط مراکز خدمات جامع سلامت و اداره جهاد کشاورزی مراجعه نموده و یا با سامانه 190 تماس بگیرند.

 انتهای پیام/ س.غ- 3030
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان


کلمات کلیدی:
قرص.برنج     ماریا.خویش‌دوست     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   15 مهر 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >