معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم خبر داد:
جلوگیری از تولد 19 جنین مبتلا به تالاسمی ماژور در این شهرستان

5 خرداد 1398
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: با تلاش و پیگیری‌های جدی همکاران ، در 10 سال گذشته از تولد 19 جنین مبتلا به تالاسمی ماژور در شهرستان جلوگیری به‌عمل‌آمده است.

اصغر نوروززاده عنوان داشت: تالاسمی یکی از شایع‌ترین اختلالات و بیماری خونی در سطح جهان  است و شیوع ژن تالاسمی در کشور ما حدود 5% تخمین زده می‌شود.
وی افزود: این بیماری در تمام کشور پراکنده است ولی در نواحی حاشیه دریای خزر، استان‌های گیلان، مازندران، گلستان و نواحی حاشیه خلیج‌فارس و دریای عمان (بوشهر- هرمزگان و سیستان و بلوچستان ) خوزستان، فارس و جنوب کرمان شیوع بیشتری دارد. .
نوروززاده اضافه نمود: علاوه بر درد و رنج ناشی از این  بیماری، هزینه درمان در افراد مبتلا به تالاسمی ماژور هم  بسیار زیاد است لذا بهترین راه، پیشگیری از تولد نوزاد بتاتالاسمی ماژور می‌باشد که  این امر با غربالگری قبل از ازدواج میسر خواهد شد.
ایشان اظهار داشت: در جهت رسیدن به این هدف،کلاس‌های آموزشی قبل از ازدواج برگزار و آموزش‌های متعدد به زوجین مشکوک داده می‌شود، همچنین پایش و ارزیابی مداوم از خانه‌های بهداشت و مراکز طبق چک‌لیست استاندارد برنامه، به‌صورت ماهیانه به عمل می‌آید.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم بیان داشت: همچنین زوجین پرخطر، در حین بارداری از هفته‌های ابتدایی تا قبل از 13هفته به جد پیگیری خواهند شد به‌طوری‌که از سال 1388 تاکنون از تولد 19 مورد از جنین‌های مبتلا در این شهرستان، جلوگیری به‌عمل‌آمده است.
این مقام مسئول گفت: میزان شیوع تالاسمی ماژور یکی از مهم‌ترین مسائل سلامت در کشورهای با درآمد کم و متوسط در سال‌های اخیر می‌باشد به‌نحوی‌که با تلاش همه‌جانبه کارشناسان و پزشکان این برنامه در شهرستان جم در سال 1385 از شیوع4/144 به 67 در سال 1389 رسیده است.


انتهای پیام/ ا.پ3020

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
تالاسمی     معاون.بهداشتی     اصغر.نوروززاده     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.جم        

تاریخ بروز رسانی:   5 خرداد 1398

تعداد بازدید:   ۵

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >