کارشناس مواد غذایی و آرایشی بهداشتی شبکه بهداشت شهرستان جم: اصلاح الگوی مصرف لوازم آرایشی بهداشتی، نیازمند فرهنگ‌سازی پایدار است

6 امرداد 1398
کارشناس مواد غذایی و آرایشی بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم عنوان داشت: الگوی مصرف لوازم آرایشی بهداشتی در کشور ما متفاوت با سایر کشورهاست و اصلاح آن، نیازمند فرهنگ‌سازی پایدار است.

مهندس امین پناهیان گفت: اصلاح الگوی مصرف، نیازمند راهکارهایی است تا همه افراد جامعه، الزام رفتارهای اصلاح مصرف را احساس کنند و به تدریج، این اصلاح نهادینه‌شده و نهایتاً به یک فرهنگ مصرف تبدیل شود.
وی افزود: ابزار زنان، آگاهی و خودباوری آن‌هاست و آنان باید به نقش آموزش‌دهنده خود درباره درست مصرف کردن آگاه باشند و درنتیجه، بچه‌ها را از کودکی در خانه به‌گونه‌ای تربیت کنند که افراد مصرف گرا نباشند و این در صورتی ممکن است که زن در زندگی روزمره، الگوی درستی از مصرف داشته باشد.
مهندس پناهیان اضافه کرد: سن استفاده از فرآورده‌های آرایشی رو به کاهش است و با توجه به گسترش استفاده از فضاهای مجازی، وجود تبلیغات اغواگرانه شبکه‌های ماهواره‌ای و تداخل فرهنگ‌های مختلف، استفاده از فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی توسط این قشر اجتناب‌ناپذیر می‌باشد.
وی اظهار داشت: استفاده از لوازم آرایشی استاندارد که برچسب اصالت کالا دارد، عوارض کمتری را به دنبال دارد زیرا اکثر لوازم آرایشی‌هایی که وارداتی هستند از ترکیبات موادی چون سرب، مایع پرده جنینی، هورمون‌های پروژسترون و استروژن تشکیل‌شده‌اند که در ابتدا نشاط و شادابی موقتی به پوست صورت می‌دهند اما در درازمدت، مشکلات را تشدید می‌کنند .
مهندس پناهیان بیان داشت: محصولات استاندارد که برچسب اصالت کالا دارند، میزان سرب موجود در آن‌ها کمتر می‌باشد و عوارض جانبی کمتری را به دنبال دارند.
این کارشناس مواد آرایشی بهداشتی عنوان داشت: با توجه به مصرف فراگیر لوازم آرایشی در ایران، متخصصان داخلی عقیده دارند، آنچه در مصرف لوازم آرایشی اهمیت بیشتر دارد، استفاده از محصولات استانداردی است که مجوز وزارت بهداشت و برچسب اصالت و سلامت کالا را دارند.
آیا مواد آرایشی ارگانیک قابل‌اعتماد هستند؟
مهندس امین پناهیان عنوان داشت: در مورد مواد آرایشی، به کلمه ارگانیک یا مواد طبیعی و همچنین گیاهی نمی‌توان به راحتی اعتماد کرد، چون قطعاً در حین ساخت، این مواد تغییر ماهیت می‌دهند و نمی‌توان یک محصول آرایشی را صد درصد گیاهی تلقی کرد، اما ممکن است درصدی از آن ماده مورداستفاده را مواد گیاهی تشکیل دهد.
این کارشناس مواد آرایشی بهداشتی گفت: قطعاً برای اینکه یک ماده اولیه گیاهی به شکل مواد آرایشی مصرفی درآورده شود، لازم است به آن مواد شیمیایی افزوده شود، این نکته را هم باید گفت صرف گیاهی بودن و ارگانیک بودن یک ماده به این معنی نیست که آلرژی و عوارض به دنبال نداشته باشد.
وی افزود: تکرار استفاده از هر نوع کرم یا مواد آرایش و بهداشتی می‌تواند به تدریج در بعضی از افراد باعث حساسیت پوستی شود و هرچه مدت زمان ماندگاری این کرم‌ها و مواد روی پوست طولانی‌تر باشد، از نظر زمانی، حساسیت زودتر بروز پیدا می‌کند بنابراین پیشنهاد می‌شود به‌طورکلی استفاده از لوازم آرایش محدود به مواقع ضروری شود.
مهندس پناهیان اظهار داشت: نمی‌توان استفاده از لوازم آرایش را به‌طورکلی بد تلقی کرد و حتی برای افرادی به دلایل مختلف، استفاده از این محصولات لازم است ولی لازم است برای حفظ سلامت و بهداشت، توصیه‌های متخصصان امر را جدی گرفت.
انتهای پیام/ ا-پ 3020
 
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.