رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان: با مدیریت صحیح پسماندهای پزشکی می‌توان از سلامت عمومی و محیط زیست حفاظت کرد

24 دی 1398
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: با مدیریت صحیح پسماندهای پزشکی می‌توان از سلامت عمومی و محیط زیست حفاظت کرد.

ماریا خویش‌دوست افزود: با گسترش شهرها، افزایش جمعیت و سرعت روند ایجاد مراکز درمانی، پسماندهای عفونی تولیدی نیز افزایش‌یافته و عدم مدیریت صحیح این پسماندها باعث مخاطرات انسانی و آلودگی زیست‌محیطی می‌شود.
وی تصریح کرد: حفظ سلامت عمومی و محیط‌زیست در مقابل اثرات نامطلوب پسماندهای پزشکی یکی از مهم‌ترین وظایف مدیریت‌های اجرایی پسماند می‌باشد.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان بیان داشت: به‌تمامی پسماندهای عفونی و زیان‌آور ناشی از بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی درمانی، آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، و سایر مراکز مشابه که به دلیل بالا بودن حداقل یکی از خواص خطرناک از قبیل سمیّت، بیماری‌زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال و خورندگی دارند پسماندهای پزشکی گفته می‌شود که شامل پسماند عفونی، تیز و برنده، شیمیایی و دارویی و پسماند عادی است.
خویش‌دوست اظهار داشت: مدیران اجرایی پسماند موظف هستند بر اساس معیارها و ضوابط وزارت ترتیبی اتخاذ نمایند تا سلامت، بهداشت و ایمنی عوامل اجرایی تحت نظارت آن‌ها تامین و تضمین شود.
وی تاکید کرد: تمامی مراکز تولیدکننده پسماند پزشکی اعم از بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مراکز بهداشت، آزمایشگاه‌ها، مراکز تزریق، رادیولوژی‌ها، دندانپزشکی‌ها، فیزیوتراپی‌ها، مطب‌ها و سایر مراکز تولید پسماند پزشکی موظف هستند در مبدأ تولید، پسماندهای عادی و پسماندهای پزشکی ویژه خود را با رعایت موارد ایمنی جمع‌آوری، تفکیک و بسته‌بندی کنند.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان با بررسی مشکلات مرتبط با بحث مدیریت ناکارآمد پسماندهای پزشکی عزم جدی تمامی دست‌اندرکاران را برای ارتقا بیشتر طرح خواستار شده و با اشاره به نقش نظارتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان  و تلاش بازرسان جهت پایش بهتر بر عملکرد شرکت خصوصی امحا کننده پسماندهای عفونی از مدیران کلینیک‌ها و سازمان نظام پزشکی خواست برنامه‌ریزی لازم جهت ایجاد رقابت بین شرکت‌ها با هدف افزایش خدمات را انجام دهند.
کارشناسان واحدهای نظارت بر درمان و بهداشت محیط و حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان دشتستان نیز آموزش‌های خود را در خصوص ضوابط و روش‌های مدیریت اجرایی پسماندهای پزشکی به‌صورت پاورپوینت به شرکت‌کنندگان ارائه کردند.
این نشست با حضور اعضا سازمان نظام پزشکی، پزشکان، پیراپزشکان، مسئولین و نمایندگان کلینیک‌های درمانی خصوصی و دولتی شهرستان و کارشناس سازمان محیط‌زیست برگزار شد.   

انتهای پیام/ 3030/س.غ

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI


 

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.